فایل: دانلود پروژه رشته پزشکی در موردصنعت داروسازی – قسمت دوم(گرایش جزا عمومی خصوصی)


تست Dissolution:

در این تست مقدار حل شدن یا باز شدن قرص را اندازه می‌گیرند. دمای بدن انسان است و دستگاه Dissolution نیز طبق دمای بدن انسان تنظیم می‌شود. را روی مورد نظر را در داخل دستگاه قرار می‌دهند. حلال مورد نیاز دارو آب مقطر می‌باشد. «این دستگاه مقدار زمانی را که دارد باز می‌شود و واکنش می‌دهد را مدنظر قرار می‌دهند.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

کد یا دراژه:

لایه‌ای است که دور هورمونی که در داخل قرص قرار دارد کشیده می‌شود تا هضم آن در داخل بدن انسان به راحتی انجام گیرد.

دستگاه HPLC[1]

کروماتوگرافی دستگاهی است که برای انجام کارهای ذیل به کار می‌رود:

الف: جداسازی

ب: شناخت

ج: ارزیابی

این دستگاه با نام دستگاه‌های کارخانه Waters بعنوان پیشگاهی در دنیای نامتناهی کار ماتوگرافی می‌باشد استفاده در آزمایشگاه و آموزش‌های آکادمیک در صنعت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زمینه کروماتوگرافی مایع با کارکرد عالی (HPLC)، که یکی از ابزارهای بی‌مانند Waters است، تمامی اصول علمی وقتی بدست داده و در نهایت آنرا چون مجموعه‌ای بس آسان و دقیق در فضای کروماتوگرافی ارائه کرده است. از آنجائی‌ که کارخانه فوق مصراً خواستار و خواهان بکارگیری طویل المدت دستگاه‌های HPLC به بهترین وجه ممکنه است از این رو در طول هر سال کلاسهای آموزشی خاصی برای منظور فوق و استفاده جامع و دقیق HPLC با حساسیت بسیار بالای آن و بررسی کلیه اشکالات ممکنه و روش مرتفع نمودن آنها دایر می‌کند.

از آنجائیکه فلسفه تشکل و ساختار شرکت صنایع پزشکی جهان، لزوم ارائه خدمات علمی را اولی‌ترین امر در زمینه فعالیت‌های خود می‌داند از این‌رو بخش علمی ـ پژوهشی این شرکت، افزون بر تهیه و ارائه جدیدترین موارد علمی HPLC، برای شناساندن هر چه ژرف‌تر جایگاه علمی ـ کاربردی کروماتوگرافی مایع با کارکرد عالی، تهیه نوشتاری بس جامع و آکادمیک را جهت « آموزش و فرادهی مبانی علمی و عملی HPLC «در راس کارهای خود قرار داده بود.

این نوشتار عمدتاً بر اساس کتاب LIQUID CHROMATOGRAPHY SCHOOL که در دوره‌های آموزشی کمپانی MILLIPORE برای پژوهشگران ارائه می‌شود، تنظیم شده است و به علت پیش‌بینی کلیه مسائلی که تا به امروز در پژوهشهای کروماتوگرافیک دیده شده و نیز مشکلاتی که احتمال بروز آنها ولو با درصد بسیار اندک ممکن می‌نماید، و مآلاً ارائه راه حلهای عملی، با استفاده از صدها مقاله پژوهشی، کتب تراز اول و نیز تجربیات چندین دهه بخش علمی ـ پژوهشی کمپانی MILLIPORE –WATRS چهره بسیار استثنائی بخود گرفته است.

کروماتوگرافی روشی برای جداسازی و آنالیز اجزاء مخلوط می‌باشد که بطور بسیار وسیعی در گونه‌های مختلف خود در راستای مقاصد ذکر شده بکار گرفته شده است. در میان شیوه‌های گوناگون کروماتوگرافی، گاز- کروماتوگرافی از ارزش بسیار والائی برخوردار است ولی کروماتوگرافی ـ مایع به صورت مختلف اعم از کروماتوگرافی کاغذی، غشاء نازک (TLC)، تبادل یونی، نفوذ به ژل و پالایش توسط ژل به سبب عدم کفایت و کارآیی مناسب و زمان طولانی آنالیز، که از سرعت اندک حرکت و عبور فاز متحرک نشئات می‌گرفت، نتوانسته بود به چنان حالت ارزشمندی برسد. تقریباً از سال 1967 امتیازات برجسته کروماتوگرافی مایع در مقایسه با گاز ـ کروماتوگرافی، در رابطه با کارآیی ستون و سرعت آنالیز مطرح و عنوان گردید. این گونه، خاص از کروماتوگرافی مایع در خلال سالیان گذشته اسامی و عناوین مختلفی به خود گرفت که از آن میان می‌توان کروماتوگرافی مایع، با سرعت زیاد

(HIGH-SPEED LIQUID CHROMATOGRAPHY =HSLC)و با کارآیی بالا (HIGH EFF ICIENCY LIQUID CHROM = HELC) و کروماتوگرافی مایع با فشار زیاد یا کارکرد عالی

(HIGH PRESSURE OR HIGH PERF PERMANCE =HPLC) را نام برد. در حال حاضر HPLC ، یعنی کروماتوگرافی مایع با کارکرد عالی مورد پذیرش عامه قرار گرفته است. این اسامی در ارتباط با گاز ـ کروماتوگرافی مطرح شده‌اند. در هر صورت در این شیوه فاز ثابت ماده جامد، مایع، رزین تبادل یونی یا یک پلیمر روزنه‌دار است که در یک ستون فلزی جای گرفته است و فاز متحرک که مایع می‌باشد با فشار از آن عبور می‌کند.

از آنجائی که اغلب مواد آلیط ناپایدار و یا کم فرار هستند بنابراین نمی‌توان مستقیماً آنها را با گاز کورماتوگرافی تحت آنالیز قرار داد و لازم است توسط معرفهای مشتق‌ساز به مشتقات فرار تبدیل شوند. ایجاد مشتقات فرار مناسب، بازماندن مقادیر بس اندکی از معرف مشتق‌ساز به مشتقات فرار تبدیل شوند.

ایجاد مشتقات فرار مناسب، بازماندن مقادیر بس اندکی از معرف مشتق‌ساز، باعث ایجاد پیکهائی می‌شود که در نهایت استنتاج اصولی و درست آنالیز را مختل می‌سازد. حال آن که جداسازی و آنالیز چنان موادی و حتی جداسازی در حوزه وسیعی از مواد داروئی، خوراکی صنعتی و حیاتی با HPLC بطور ایده‌آل انجام پذیر است. از آن جائی که در HPLC دو فاز ثابت و متحرک بطور رقابتی در مورد نمونه آزمایشی عمل می‌کنند (برخلاغ گاز ـ کروماتوگرافی که در آن یک فاز، یعنی فاز ثابت عامل عمل است) بنابراین کلیه جدا سازیهائی که توسط GC امکان پذیر نیست با HPLC براحتی انجام می‌گیرد. علاوه بر آن یکی از مزایای بسیار ارزنده HPLC وجود دتکتوری را انتخاب نمود که اجزاء مورد نظر را مشخص نماید.

سرانجام باید خاطر نشان کرد که در HPLC، دستاوری پیکهای بسیار جالب به مراتب آسانتر از GC، امکان پذیر بوده و بعلاوه تعیین رفتار مواد فوق العاده حساس و دقیق می‌باشد. به هر صورت در مقایسه با سایر گونه‌های کروماتوگرافی، HPLC دارای امتیازات امتیازات زیرین می‌باشد:

1- ستون‌های HPLC را می‌توان به دفعات بسیار زیاد بکار گرفت هیچ نیازی به بازسازی مجدد آن وجود ندارد.

2- آشکارسازی توسط HPLC، فوق العاده بیشتر از دیگر گونه‌های کروماتوگرافی انجام پذیر است.

3- کار با این تکنیک به مهارت خاصی نیاز ندارد و قابلیت ایجاد مجدد شرایط فوق العاده آسان است.

4- ابزارمندی HPLC آن چنان طراحی شده است که به طور اتوماتیک عمل نموده و برآورد و ارزیابی را با دقت پیکوگرم انجام می‌دهد.

5- مدت زمان آنالیز فوق‌العاده اندک است.

6- کروماتوگرافی LC فرآوری، در مقیاسهای بسیار وسیع انجام پذیر است.

H.PLC  

کروماتوگرافی مایع با کاکرد عالی (HPLC ) نامی آشنا برای کسانی است که در زمینه آنالیز دستگاهی فعالیت می‌کنند. و اکنون کاربرد وسیعی در کلید آزمایشگاه‌های صنعتی و تحقیقاتی یافته است. همان طور که می‌دانید قلب سیستم HPLC، ستون کروماتوگرافی است که جداسازی مواد، درون آن انجام می‌شود. ستون‌های مورد استفاده در مقیاس آنالیتیکال معمولاً دارای قطر داخلی 2 تا 4.6 میلی‌متر بوده و در نتیجه میزان فلول حلال مورد استفاده در محدوده 0.2 تا2 میلی‌ لیتر در دقیقه قرار می‌گیرد. اما در HPLC امر از ستون‌های با قطر بسیار کمتر استفاده می‌شود که در نتیجه فول حلال مورد استفاده نیز بسیار پائین‌تر از حد مورد استفاده در کروماتوگرافی آنالیتیکال خواهد بود. HPLC بسته به سرعت عبور جریان حلال و قطر ستون‌های مورد استفاده به سه دسته مختلف تقسیم‌بندی می‌شود که جدول شماره (1) این تقسیم‌بندی را نشان می‌دهد.

متن کامل در سایت امید فایل 

Availablc Columns IDFlow Rate RangesLC Type
500, 1mm10-100LC
180 ,300mm1-10Capllary LC
5075=1000.1-1Nano LC

مزایای HPLC

مزایای این نوع از کروماتوگرافی نسبت به نوع آنالیتیکال آن به شرح زیر است:

الف‌ـ مصرف بسایر کم حلال: همانطور که از جدول شماره (1) پیدا است فلوی حلال در محدوده 0.1 تا 100 میکرولیتر بر دقیقه بوده که نشان دهنده کاهش بسیار زیاد در مصرف حلال می‌باشد.

ب- حساسیت بسیار بالاتر: این سیستم‌ها معمولاً حساسیت حداقل 100 برابر سیستم‌های آنالیتیکال دارا می‌باشند.

ج- امکان تزریق بسیار کم نمونه: این امر به خصوص در آنالیز‌های بیوشیمیایی و نور شیمیایی که مقدار نمونه‌ها ممکن است بسیار کم باشند اهمیت می‌یابد.

د- قابلیت اتصال مستقیم به طیف سنج جرمی: جریان بسیار کم حلال در این نوع از کروماتوگرافی باعث حذف اثر آن در طیف جرمی نمونه شده و به تمیزی و خوانایی آن کمک می‌کند.

دستگاه HPLC در واقع همان سیستم HPLC است با این تفاوت که باید پمپ آن بتواند فلوی مورد نظربرداری ستون‌های کاپیلادل را با دقت فوق‌العاده تنظیم نموده و آشکار ساز آن نیز توانایی آشکارسازی مقادیر بسیار اندک نمونه را داشته باشد. بنابراین بخش‌های عمده زیر در HPLC نسبت به نوع آنالیتیکال آن متفاوت خواهد بود:

1- پمپ:

اگر چه امروزه سازندگان پمپ‌های آنالیتیکال محدود فلوی آنها را یک میکرولیتر بر دقیقه تا ده میلی لیتر بر دقیقه معرفی می‌کنند. ولی طبعاً چنین پمپ‌هایی دقت کافی در محدوده یک میکرولیتر بر دقیقه را نداشته و همچنین توانایی کار در محدوده پایین میکرولیتری و نانولیتری نیستند.

بعضی سازندگان دیگر از روش تقسیم جریان حلال استفاده می‌کنند. در این روش قطعه‌ای به نام تقسیم کننده جریان حلال استفاده می‌کنند. در این روش قطعه‌ای به نام تقسیم کننده جریان پس از پمپ آنالیتیکال قرار گرفته و جریان حلال را با نسبت دلخواه به دو بخش تقسیم می‌کند. مثلاً اگر از ستون با قطر داخلی 300 میکرون استفاده کنیم، فلوی حلال مورد نیاز 4 میکرولیتر بر تقسیم خواهد بود. بنابراین اگر فلوی پمپ آنالیتیکال را 200 میکرولیتر بر دقیقه تنظیم کنیم، تقسیم کننده ما باید قابلیت تقسیم 1 به 50 را داشته باشد.

این قطعات را به صورت مجزا نیز می‌توان تهیه نموده و به پمپ آنالیتیکال اضافه کرد تا کارآرایی آن را به Capilary LC ارتقاء داد.

در چنین تقسیم کننده‌های جریانی، می‌توان نسبت تقسیم را با تغییر طول و یا قطر داخلی لوله‌های مورد استفاده در داخل آن تغییر دارد.

2- اینجکتور:

با توجه به این که میزان تزریق نمونه در سیستم‌های Capilary LC بسیار کم می‌باشد، استفاده از اینجکتورهای معمولی باعث توزیع بسیار کم می‌باشد، استفاده از اینجکتورهای معمولی باعث گسترده نمونه داخل حلال و در نتیجه پهن شدگی چک می‌گردد. به همین دلیل باید از میکرواینجکتوری که دارای لوپ‌های در حد چند صد نانو لیتر می‌باشند، استفاده کرد.

3- ستون:

همان‌طور که از جدول شماره (1) پیداست، ستون‌های مورد استفاده در HPLC با قطر داخلی 50 تا 1000 میکرون به صورت تجاری در دسترس می‌باشند. طول این ستون‌ها نیز معمولاً از 50 تا 250 میلی متر می‌باشند. هم چنین تمام فازهای موجود در بازار را نیز می‌توان داخل آنها پر نمود.

4- اتصالات:

لوله‌های مورد استفاده در HPLC آنالیتیکال معمولاً دارای قطر خارجی و قطر داخلی 0.25 تا 1 میلی‌متر می‌باشند. در حالی که لوله‌های مورد استفاده در HPLC باید قطر داخلی در حد چند ده میکرون داشته باشند. دو نوع عمده از این لوله‌ها به صورا تجاری در دسترس است:

الف- نوع Fused silica با اتصالات مربوطه.

ب- نوع هر لایه P EEK/Fused که با نام تجاری PEEK sil عرضه می‌شود و قطر خارجی آن و یا بوده و با استفاده از اتصالات مربوط به راحتی قابل نصب روی HPLCهای آنالیتیکال می‌باشند و می‌توان از آن برای تبدیل چنین HPLC هایی به HPLC استفاده نمود. در این لوله‌ها لایه داخلی از جنس Fused silica و لایه خارجی از جنس PEEk می‌باشند. قطر داخلی چنین لوله‌هایی معمولاً از 25 تا 300                                 میکرون را شامل می‌شود.

اهمیت استفاده از لوله و اتصالات مناسب در سیستم HPLC تبدیل شود، تعویض سل آن می‌باشد. اکثر شرکت‌های سازنده، سل‌های مختلفی از رنج میکرو تا Preparative ارائه می‌دهند. البته تعویض سل در بعضی از مدل‌ها راحت‌تر بوده در بعضی لوی دیگر پیچیده‌تر می‌باشد.

بنابراین از مطالب فوق می‌توان نتیجه گرفت با هزینه بسیار کم می‌توان یک سیستم Analytial HPLC را به HPLC مورد نظر در هر کدام از محدوده‌های مذکور در جدول شماره (1) تبدیل نمود و تفاوتی نمی‌کنند که سیستم آنالیتیکال مورد استفاده چه مدلی باشد. برای این کار فقط باید اجزاء زیر را تهیه نمود:

  • تقسیم کننده جریان حلال (Flow Splitter)

2- ستون مناسب

3- لوله‌ها و اتصالات مناسب

4- Lnjeetor

5- Flow Coll آشکار ساز مورد استفاده.

[1]- HIGH PER FORMANCE LIQUD CHROMATOGRAPHY.کروماتوگرافی مایع با کارکرد عالی              

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *